Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej o ciasteczkach Rozumiem

Black Hawki dla Policji. Kontrakt podpisany w Mielcu

Dziś na terenie zakładów PZL Mielec Policja podpisała umowę na dostawę dwóch śmigłowców S-70i Black Hawk. Jak dowiedziało się nieoficjalnie InfoSecurity24.pl istnieje opcja zakupu dwóch kolejnych maszyn dla Polskiej Policji. Nie zostało to jednak zawarte w podpisanej dziś umowie.

Umowę na dostawę maszyn Black Hawk S-70i podpisali dzisiaj w siedzibie Polskich Zakładów Lotniczych - PZL Mielec Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk oraz Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu PZL Mielec. Śmigłowce Black Hawk będą wspierać policyjnych antyterrorystów i zastąpią wysłużone już ponad 35-letnie Mi-8.
 
http://epmlspotters.pl/image/hsgkmpmtjnxg/1600/1600/fit/original/#.jpeg

W wydarzeniu wziął minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, który podkreślił, że zakład w Mielcu wpisuje się w myśl Eugeniusz Kwiatkowskiego, twórcy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Minister odnosząc się do podpisanej dzisiaj umowy zauważył, że był to ostani moment do podpisania umowy biorąc pod uwagę, że najstarszy śmigłowiec w polskiej Policji ma 47, a najmłodszy 13 lat. Brudziński mówił także, że zakup maszyn wpisuje się w szeroki program modernizacji służb mundurowych.

Minister zwrócił też uwagę, że kontrakt otwiera nowe perspektywy dla Policji. "Takie zakupy jak te, to naprawdę dobra inwestycja. Na wszystkim powinniśmy jako politycy oszczędzać, ale na jednym na pewno nie będziemy tego robić tj. na bezpieczeńśtwie, a myślę, że to jest dobra informacja dla pracowników mieleckiech zakładów" - powiedział szef MSWiA.
 
http://epmlspotters.pl/image/natrhgxbqpvv/1600/1600/fit/original/#.jpeg

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka powiedział, że warunki umowy są "korzystne i atrakcyjne dla Policji, a tym samym dla  polskiego państwa. Obejmują one cały program zakupu dwóch kompletnych śmigłowców także program szkolenia zarówno mechaników, jak i samych pilotów, dodatkowo spośród tych pilotów co najmniej dwóch uzyska uprawnienia instruktora. Co bardzo ważne dla nas, umowa obejmuje też serwisowanie tych śmigłowców. Myślę, że ta umowa będzie upubliczniona zgodnie z polskimi przepisami".

Ciarka powiedział też, że szkolenia rozpoczną się w lipcu, a śmigłowce muszą być dostarczone najpóźniej do końca roku, "a być może znacznie szybciej, już za kilkanaście tygodni czy kilka miesięcy. Niewątpliwie w 2019 roku będą już wykorzystywane przez Policję by dbać o bezpieczeństwo Polaków" - powiedział rzecznik Komendanta Głównego Policji.
 
http://epmlspotters.pl/image/kkhwtzhkmwxn/1600/1600/fit/original/#.jpeg

Ciarka, pytany przez InfoSecurity24.pl o to, czy śmigłowce Black Hawk będą uczestniczyły we wspólnych działach Policji i wojska zauważył, że policjanci z Biura Operacji Antyterrorystycznych bardzo często ćwiczą wspólnie z żołnierzami jednostek specjalnych, w tym GROM-u. Ciarka podkreślał też, że taka współpraca była konieczna np. przy okazji szczytu NATO czy Światowych Dni Młodzieży. W związku z tym można zakładać, że maszyny policyjne Black Hawk będą wykorzystywane także, podczas wspólnych działań i szkoleń jakie Policja prowadzi z wojskiem. Według informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl, wypracowana, dzięki dziś podpisanemu kontraktowi procedura, może zostać wykorzystana również w zakupach przeprowadzanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

O zakupie śmigłowców Black Hawk informowaliśmy już pod koniec kwietnia. Postępowanie na pozyskanie tych wiropłatów prowadzone było z wolnej ręki. Niedługo potem Komendant Główny Policji podczas sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych przyznał, że Policja prowadzi rozmowy, dotyczące Black Hawków. Szef Policji dodał też, że podpisanie umowy nastąpi w najbliższym czasie. Stało się to możliwe po odrzuceniu przez Krajową Izbę Odwoławczą odwołania Airbus Helicopters.
 
http://epmlspotters.pl/image/hfawnjtffvmc/1600/1600/fit/original/#.jpeg

Śmigłowce Black Hawk to pierwsze od dawna nowo wyprodukowane wiropłaty wprowadzone na wyposażenie polskiej Policji. Jak dowiedziało się nieoficjalnie InfoSecurity24.pl istnieje opcja zakupu dwóch kolejnych maszyn dla polskiej Policji. Nie zostało to jednak zawarte w podpisanej dziś umowie. Policja planuje również zakupy mniejszych śmigłowców, m.in. w celu zastąpienia przestarzałych Mi-2.

Źródło: www.defence24.pl