Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej o ciasteczkach Rozumiem

Policja chce kupić dwa śmigłowce. Czy postawi na Black Hawki?

Choć negocjacje trwają, a do podpisania umowy jeszcze nie doszło najprawdopodobniej będą to śmigłowce wielozadaniowe Black Hawk produkowane w Mielcu. Maszyny mają trafić do funkcjonariuszy jeszcze w tym roku a korzystać z nich będą przede wszystkim antyterroryści.

Modernizacja floty powietrznej była tematem posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Zdaniem Komendy Głównej Policji nowe śmigłowce są potrzebne przede wszystkim pododdziałom antyterrorystycznym, które potrzebują maszyn do szybkiego przemieszczania się, desantu i ewakuacji. Wybór padł na śmigłowce Black Hawk produkowane przez Polskie Zakłady Lotnicze PZL Mielec.
 
34243224

PZL Mielec produkująca wielozadaniowe śmigłowce Black Hawk na razie nie chce komentować sprawy. W oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji czytamy: „PZL Mielec nie ma kontraktu na dostawę śmigłowców Black Hawk dla polskiej Policji, ale widzimy miejsce dla śmigłowca S-70i wśród rządowych i komercyjnych organizacji w Polsce i innych krajach.

Komentarz na temat ewentualnych wymagań polskiej Policji może podać jedynie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
http://epmlspotters.pl/image/xxawbnkajhwz/1600/1600/fit/original/#.jpeg

Na wyposażeniu polskiej policji znajduje się 11 śmigłowców. Najstarszy ma 47 lat, najmłodszy - 17. Maszyny są wykorzystywane do działań bojowych, w przypadku klęsk żywiołowych czy zabezpieczania imprez masowych. Służą też do ćwiczeń - ze śmigłowca korzystali między innymi rzeszowscy antyterroryści, którzy w ubiegłym roku ćwiczyli zatrzymanie porywacza, odbicie zakładnika i ewakuację z miejsca zdarzenia.

Źródło: TVP Rzeszów