Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej o ciasteczkach Rozumiem

SDK Odek - zawody balonowe

Na zamknięcie sezonu modelarskiego, tradycyjnie pod koniec roku zapraszamy wszystkich miłośników lotnictwa i modelarstwa lotniczego na: „Otwarte Mistrzostwa SKF ODEK balonów z bibułki na ogrzane powietrze”.

Zawody planujemy rozegrać w dniu 9 grudnia - sobota - na terenach MOSiR za Hotelem Polskim. Startujemy od 13: 30. Jeśli jednak okaże się, iż aura nie dopisze to znaczy będzie wiało lub będzie padać deszcz lub śnieg wówczas zawody przenosimy na 10 grudnia - niedziela - tego dnia spotykamy się o tej samej porze i w tym samym miejscu.  
 
S5009388

Historia lotów balonów wykonanych z bibułki na ogrzane powietrze sięga 1762 roku, kiedy to bracia Śniadeccy w Krakowie po raz pierwszy wypuścili balon ogrzany ciepłem z ogniska. Nasze zawody są nawiązaniem do tego wydarzenia.
      
S5000589

W części konkursowej zawodów komisja składająca się z trzech osób będzie brała pod uwagę przede wszystkim długość lotu balonu - czas jego unoszenia się w powietrzu. Każdy zawodnik będzie mógł dwukrotnie wypuścić balon a do klasyfikacji będzie brany najlepszy uzyskany wynik. Każdy startujący w zawodach mały modelarz wykonał samodzielnie balon w zapoznaniu z podstawowymi prawami fizyki. Zawody takie zawsze organizujemy w zimie, ponieważ akurat na czas przelotu balonu wpływa wysoka różnica temperatur. W zimie wypór powietrza jest największy i co za tym idzie balon uzyskuje najlepszy czas lotu.  
S5000594

Dla najlepszych zawodników organizatorzy przewidzieli nagrody ufundowane przez SKF ODEK i Gminę Miejską Mielec i Mielecką Spółdzielnię Mieszkaniową w Mielcu. Serdecznie wszystkich zapraszamy.

Źródło: SDK Odek