Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej o ciasteczkach Rozumiem

Zabytkowy samolot ze Szwajcarii znów wzbił się w powietrze

Lotnicze Zakłady Remontowo Naprawcze w Krośnie odrestaurowały Storcha, zabytkowy niemiecki samolot. Ewakuowano nim 70 lat temu z lodowca w Alpach rozbitków katastrofy lotniczej. Ta akcja wyznaczyła nowe trendy w ratownictwie górskim. Krośnieńskie zakłady odbudują w sumie sześć zabytkowych Storch-ów.

Szwajcarskie Stowarzyszenie Miłośników Storchów przysłało do odbudowy w Krośnie sześć maszyn. Wszystkie były w stanie przypominającym lotniczy złom. Marzeniem Szwajcarów było doprowadzenie ich do stanu, w którym znów wzbiją sie w powietrze. Zgodnie z umową jeden z samolotów, którym ewakuowano rozbitków z lodowca w Alpach był gotowy na 70. rocznicę tego wydarzenia, czyli na 22 listopada.
 
32323323

Zdzisław Banasik, technolog Lotniczych Zakładów Produkcyjno-Naprawczych Aero-Kros - Jest to samolot, który wymaga dużej dozy pracochłonności i też chcę powiedzieć, że właściwie jest to odbudowa zabytku latającego. Można powiedzieć, każdy element tego samolotu jest rozbierany.

Maszyny składane są na nowo z części, które nadają się do użytku. Elementy zużyte są dorabiane. Tak jest na przykład w przypadku wymiany płóciennego poszycia samolotu. Ponad 40-osobowa załoga Aero-Krosu ma wieloletnie doświadczenie w tego typu odbudowach zabytkowych maszyn.

Michał Rybarczyk, prezes Lotniczych Zakładów Produkcyjno-Naprawczych Aero Kros - W Europie są takie dwie firmy, które mogą na takim poziomie robić te samoloty, to jest jakaś włoska i nasza w Krośnie.

Pięć Storch-ów remontowanych na Podkarpaciu jest już praktycznie gotowych. Właśnie dziś dokonano oblotu egzemplarza, którym Szwajcarzy zamierzają odtworzyć akcję ratowniczą sprzed 70 lat, lądując w Alpach. Są też gotowi zlecić krośnieńskiej firmie kolejne remonty.

Mateusz Rybarczyk, dyr. Lotniczych Zakładów Produkcyjno-Naprawczych Aero Kros - Jest to zasługa organizacji szwajcarskiej gdzie miłośnicy tego modelu starają się odtworzyć jak najwięcej egzemplarzy latających oczywiście w stanie oryginalnym takie żeby mogły dzisiaj też cieszyć oczy miłośników lotnictwa.

Krośnieńska firma naprawia także maszyny współczesne, na przykład dla grupy akrobacyjnej Żelazny. Przy bessie w handlu samolotami ultralekkimi, które produkuje Aero-Kros, takie zamówienia to dodatkowe źródło dochodu, pozwalające utrzymać firmę i zatrudnienie.

Źródło: TVP Rzeszów